26 listopada 2022

Adwent - czas oczekiwania

Adwent to okres czterech tygodni poprzedzający Boże Narodzenie będący początkiem nowego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w niedzielę wypadającą między 27 listopada a 3 grudnia. Jego nazwa pochodzi od słowa adventus czyli „przyjście”. W Rzymie okres poprzedzając przyjście Zbawiciela był czasem radości, dziś adwent to okres radosnego i duchowego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.

Adwent składa się z dwóch części:
- czasu, w którym oczekujemy powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku adwentu do 16 grudnia włącznie);
- czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię (od 17 do 24 grudnia).

Do najstarszych polskich tradycji adwentowych należą znane w od XIII wieku roraty, czyli msze wotywne ku czci NMP, odprawiane przed świtem. Tak wczesna pora rozpoczęcia była znakiem czujności w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela i gotowości na Sąd Ostateczny. Nazwa mszy pochodzi od pierwszych słów rozpoczynającej ją pieśni: rorate coeli desuper czyli spuśćcie rosę niebiosa. W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca - symbolizuje ona obecność Maryi. Roraty odprawiane są we wszystkie dni adwentu z wyjątkiem niedziel i Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia).

Stosunkowo niedawno pojawił się zwyczaj zapalania czterech świec umieszczonych na wieńcu w poszczególne niedziele adwentu. Wieniec ten posiada skandynawskie korzenie a został przejęty przez kościoły luterańskie, w Polsce pojawił się dopiero po I wojnie światowej. Cztery świece symbolizują cztery niedziele adwentu:

- w I niedzielę zapala się „Świecę Proroka” (Świeca Nadziei) symbolizującą proroków zapowiadających nadejście Mesjasza,

- w II niedzielę zapala się „Świecę Betlejem” (Świeca Pokoju) upamiętniającą miejsce narodzin Zbawiciela,

- w III niedzielę zapala się „Świecę Pasterzy” (Świeca Radości) przypominającą pasterzy, którzy pierwsi zobaczyli Jezusa – świeca ta ma kolor jasnoróżowy, podobnie jak ornat używany w tę niedzielę, jest to bowiem Niedziela Gaudete (Niedziela Radości),

- w IV niedzielę zapala się „Świecę Aniołów” (Świeca Miłości) symbolizującą aniołów, którzy ogłosili narodzenie Jezusa paterzom.

Ostatnio rozpowszechniły się czekoladowe kalendarze adwentowe dla dzieci. Rozpoczynają się one z dniem 1 grudnia – licząc od tego dnia codziennie otwiera się jedno okienko, które skrywa słodką niespodziankę oraz refleksję. Początki kalendarza adwentowego sięgają XIX-wiecznych Niemiec i składał się z 24 dni zawierających w środku czekoladki.