Relikwie bł. Bartolo Longo i kopię obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei wprowadzono do sanktuarium fatimskiego w Polanicy.
13 listopada 1875 r. do świątyni w Pompejach wprowadzono obraz Matki Bożej Różańcowej. Natomiast w niedzielę 13 bm. w kolejną rocznicę tego wydarzenia jego kopię wraz z relikwiami bł. Bartolo Longo wprowadzono do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce (diecezja świdnicka). Uroczystości rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego, po czym obraz przeniesiono z oratorium zakonnego do kaplicy parafialnej. Tutaj aktu jego poświęcenia dokonał ks. bp Piotr Skucha, komandor z Gwiazdą Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, do którego należał również bł. Bartolo Longo. Potem biskup senior diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec odmówił suplikę. On też przewodniczył uroczystej Mszy Świętej.
Przemawiając na początku Eucharystii, kustosz tego sanktuarium o. dr Zdzisław Świniarski SSCC powitał serdecznie nie tylko księży biskupów, ale także kapłanów diecezjalnych, ojców sercanów białych na czele z prowincjałem o. Wojciechem Kotowskim SSCC oraz damy i kawalerów Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, wśród których obecny był również kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie ks. prał. Marian Kopko.
– Prośmy bł. Bartolo, aby nauczył nas wielkiej miłości do Matki Bożej Różańcowej oraz gorliwości w modlitwie różańcowej. Abyśmy mogli kiedyś usłyszeć takie słowa, jakie o Pompejach wypowiedział wielki Papież różańcowy Leon XIII: „To sanktuarium jest źródłem łask i błogosławieństwa, a od Najświętszej Dziewicy Różańcowej Kościół i Papież wyczekują łaski nawrócenia grzeszników, pokoju i zwycięstwa” (1.08.1890) – akcentował o. dr Zdzisław Świniarski.
Ksiądz bp Ignacy Dec podkreślił na początku Eucharystii, że „dzisiejsza uroczystość wprowadzenia do tej kaplicy obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei i relikwii bł. Bartolo Longo to z pewnością chwila historyczna. Błogosławiony Bartolo był tym człowiekiem, który nakłonił Papieża Leona XIII do tego, żeby ogłosił październik miesiącem różańcowym. I Ojciec Święty to uczynił”.
W homilii ks. bp Piotr Skucha, komandor z gwiazdą Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, stwierdził m.in., że w edukacji religijnej Bartolo ważne miejsce zajmował kult Matki Bożej. Ten inteligentny szesnastolatek rozpoczął studia prawnicze w Neapolu. Żył bardzo skromnie. Niespodziewanie trafił do sekty satanistycznej, angażując się w niej tak bardzo, że po jakimś czasie został wyświęcony na jej kapłana.
– Bóg jednak szuka zaginionej owcy. Bartolo wydaje się, że słyszy głos zmarłego ojca, wzywający go do powrotu do wiary. Podjęto wielki szturm modlitewny, liczne posty, aby Bartłomiej zerwał z satanizmem. I to się udało. Podczas jednej z Mszy św. Bartolo publicznie wyrzekł się tych praktyk i później ukończył studia prawnicze – zaznaczył ks. bp Piotr Skucha.
Kaznodzieja, mówiąc o postawie bł. Bartolo, wskazał na Jego sylwetkę duchową. Bartłomiej, mieszkając w Neapolu, miał zwyczaj nawiedzać kościoły i na kolanach słuchać kazań, z których robił notatki. Przystępując do Pierwszej Komunii Świętej, złożył ślub czystości. Postanowił, żeby całą swoją postawą czynić miłosierdzie. Wielu chorych wspomagał materialnie.
Zabierając głos na zakończenie Mszy św. w imieniu Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, jego kawaler Maciej Batora podkreślił, że „współbrat w zakonie bł. Bartolo to człowiek, który dzięki woli Boga i Jego łasce został ukształtowany na człowieka świętego.
– Póki żyjemy, mając w pamięci Bartolo Longo, powinniśmy pamiętać, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dlatego jesteśmy szczególnie dumni, że był on kawalerem naszego zakonu – dodał. Polanickie uroczystości zakończyły się odmówieniem tajemnicy radosnej Różańca Świętego.
Marek Zygmunt
Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/265489,z-milosci-do-matki-bozej-rozancowej.html