8 sierpnia 2022

Sierpniowa Polanicka Noc Fatimska

Obrzędom pierwszosobotniej sierpniowej Polanickiej Nocy Fatimskiej sprawowanym w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce (diecezja świdnicka) przewodniczył biskup senior ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec.

– „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. Rzekł do Niego Piłat: »Cóż to jest prawda?«” (J 18,37-38). Sierpień to jedyny miesiąc, w którym Maryja objawiła się w innym dniu niż 13. Dlaczego? Dlatego, że władze masońskie w Portugalii w postaci burmistrza Qurem pragnęły „zabić” prawdę o Objawieniach zatroskanej Matki, która przyszła do swoich dzieci, aby przekazać przesłanie miłości do wszystkich ludzi na ziemi. Ale burmistrz zjawił się 13 sierpnia 1917 roku w Aljustrel i podstępnie zawiózł dzieci do swojego domu, gdzie przez 2 dni je więził i groził, że jeśli nie wyjawią mu tajemnicy będą się smażyć w oleju. Dzieci, pomimo że były małe, nie dały się zastraszyć. Dzisiaj również niektórzy chcą zlekceważyć zatroskany głos Matki. Dlatego w dzisiejszą sierpniową pierwszą sobotę wynagradzamy za obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki – powiedział na początku Eucharystii o. dr Zdzisław Świniarski SSCC, kustosz sanktuarium.

W homilii ks. bp Ignacy Dec skoncentrował swoje rozważanie na obchodzonym w tym dniu święcie Przemienienia Pańskiego. Wielokrotnie przytaczał słowa św. Piotra: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Postawił pytanie: „Po co Pan Jezus wziął wybranych uczniów na Górę Tabor? I odpowiadał: ”przede wszystkim, żeby ich umocnił na godzinę Jego cierpienia i ukrzyżowania. Uczniom trudno było uwierzyć, że On będzie ukrzyżowany, choć Pan Jezus ich o tym ostrzegał. Oni jednak, widząc Jego siłę i moc nad naturą i cuda, które czynił, mieli zupełnie inne widzenie Pana Jezusa. Zatem Góra Tabor przede wszystkim, żeby umocnić ich wiarę.

– Dzisiejsze święto również dla nas jest, aby umocnić naszą wiarę – tego uczy nas Maryja. Uczy nas tego Bóg Ojciec: „To jest mój syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Tak ważne jest, abyśmy uczyli się słuchać Pana Jezusa i żyć Jego Ewangelią – akcentował ks. bp Ignacy Dec. Piętnastominutowa medytacja nad tajemnicą Przemienienia Pańskiego była niejako przedłużeniem homilii. A w Różańcu wynagradzającym rozważano tajemnice światła.

– Jestem tu pierwszy raz, korzystając z mojej obecności na urlopie w Kotlinie Kłodzkiej. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w pierwszej sobocie w polanickim sanktuarium. Nieraz biorę udział w tym nabożeństwie, ale tutaj bardzo mi się podoba, szczególnie w górach, gdzie taka cisza i szczególna atmosfera. I cieszę się z obecności ks. bp. Deca, którego wiele razy słyszałem w Radiu Maryja, gdy odważnie mówił o szczególnej miłości do Maryi – mówi „Naszemu Dziennikowi” pielgrzym Krzysztof z Wrocławia.

Z kolei pątniczka Barbara z Kłodzka stwierdza: – Słyszałam od moich koleżanek o tym nabożeństwie tu w klasztorze i dlatego przyjechałam. Pięknie tu i cicho, i taki klimat modlitwy, i figura Matki Bożej Fatimskiej, która była w naszej parafii. Bardzo się wzruszyłam, gdy Ją zobaczyłam. I tak właściwie przepraszałam Ją, że dopiero teraz tu przyjechałam. Tyle swoich trosk Jej powierzyłam, gdy była u Nas – odeszła, a ja o Niej trochę zapomniałam. Gdy Ją zobaczyłam, zrozumiałam, że Ona cały czas ma mnie w swoim sercu i czeka tu na każde swoje dziecko, nawet te zagubione – po prostu czeka jak Matka.

Z kolei pątniczka Krystyna z Żywca powiedziała: – Mamy u nas piękne sanktuaria, ale zapragnęłam przybyć tu do Matki Bożej Fatimskiej. To był piękny i wzruszający wieczór. Nieraz chodzę w góry, gdy jest mi trudno i ciężko na duszy, aby się pomodlić w ciszy i spokoju. Dzisiaj tu jestem daleko od domu, ale czuję się jak u siebie, bo jestem przy Matce. Tyle dzisiaj zniewag jest kierowanych w naszej Ojczyźnie przeciwko Panu Jezusowi i Maryi. Nie potrafię tego zrozumieć, przecież Oni nic złego nam nie robią, bo tylko uczą nas szacunku i miłości do Boga Ojca i drugiego człowieka. Nie wiem, co się z ludźmi dzieje, dlatego tym bardziej powinni przybywać do Maryi, aby od Niej się uczyć, jak kochać Pana Boga i drugiego człowieka, tak jak uczy Jezus Chrystus. Dzisiaj ksiądz biskup kilkakrotnie przytoczył słowa Boga Ojca: To jest Mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie.

Marek Zygmunt

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/260020,sierpniowa-polanicka-noc-fatimska.html