15 maja 2022

Polanickie dziękczynienie

Piątą rocznicę ustanowienia przez pierwszego pasterza diecezji świdnickiej, ks. bp. Ignacego Deca, diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce  uczczono Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem  jej obecnego ordynariusza ks. bp. Marka Mendyka.

Zabierając głos na początku Eucharystii, prowincjał Zgromadzenia Ojców Sercanów Białych o. Wojciech Kotowski SSCC podkreślił m.in., że „w tym szczególnym dniu kolejnej rocznicy objawień Matki Zbawiciela w Fatimie pragniemy podziękować za ustanowienie tu przed 5 laty przy parafii Chrystusa Króla sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Pragniemy także podziękować Panu Bogu przez ręce Maryi za ocalenie św. Jana Pawła II 41 lat temu na pl. św. Piotra w Rzymie. Również mówimy Panu Bogu „dziękuję” za 75 lat obecności tu naszych polskich współbraci sercanów białych, którzy przybyli tu z Francji. Ten dzień to również rocznica beatyfikacji [2000 r. – Jan Paweł II] i kanonizacji [2017 r. – Franciszek] dzieci fatimskich, które w swoich relikwiach towarzyszą tu Matce Bożej Fatimskiej”. Dodał, że do tego dnia dziękczynienia przygotowywano się poprzez Ekstremalną Noc Fatimską oraz Jerycho Różańcowe – tydzień modlitwy różańcowej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w dzień i w nocy.

W homilii ks. bp Marek Mendyk akcentował m.in., że rocznica zamachu na św. Jana Pawła II wiąże się ściśle z datą pierwszych objawień fatimskich. Ta przełomowa data jeszcze bardziej przybliżyła Papieża Polaka do Tej, której powiedział „totus Tuus”. – Jan Paweł II swoje ocalenie na pl. św. Piotra przypisuje jednoznacznie Pani Fatimskiej. We wzruszającym akcie zawierzenia z 1981 roku powiedział: „Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 roku, kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność” – mówił ks. bp Mendyk. Ordynariusz świdnicki wskazał, że Ojciec Święty widział w cudzie ocalonego życia nie tylko samą interwencję Matki Bożej Fatimskiej, ale i wezwanie do podjęcia Jej orędzia i wskazanie na jego naglącą aktualność. Jego zdaniem Papież Polak widział w tym znaku ocalenia owoc wstawiennictwa Matki Bożej, ale i uważał to wydarzenie za przełomowe w swojej posłudze.

Kaznodzieja mówił też o Prymasie Tysiąclecia bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim, który odwiedził polanicką sercańską parafię. Ksiądz biskup stwierdził, że był on przekonany, w ślad za swoim poprzednikiem kard. Augustem Hlondem, że „jeżeli ktoś zdoła uratować Polskę katolicką, to właśnie Niewiasta obleczona w słońce, Bogurodzica Dziewica”. – Próbujmy podjąć duchowy wysiłek, ażeby to dziedzictwo przenieść na nowy etap dojrzewania w naszych sercach, umysłach tajemnicy fatimskiej. Chciejmy uczynić wszystko, aby nasza serdeczna modlitwa, modlitwa przebłagalna, wyjednała u Boga dar pokoju. Modlitwa jednego człowieka potrafi uczynić cuda – apelował, kończąc homilię ks. bp Marek Mendyk.

Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odśpiewano dziękczynne Te Deum. I poświęcono obraz św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz  dwie tablice; jedna upamiętniała pobyt w sercańskim klasztorze Prymasa Tysiąclecia, a druga ubiegłoroczną Mszę św. dziękczynną sprawowaną tutaj przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisława Gądeckiego  w 40. rocznicę ocalenia św. Jana Pawła II. Kustosz polanickiego sanktuarium o. dr Zdzisław Świniarski  zaprosił wszystkich na Dzień Dziecka, który będzie tutaj organizowany 11 czerwca br. dla dzieci polskich i ukraińskich i ich rodzin oraz tych, które przyjmą w tym roku Pierwszą Komunię Świętą.

Marek Zygmunt

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/255802,polanickie-dziekczynienie.html