11 maja 2022

Wspólnie podziękujmy Panu Bogu - zapraszamy

13 maja 1981 – dzień, który „zatrzymał świat” - 41 rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja 2022 roku w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju wspominając 41 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II będziemy „składali” na ręce Maryi podziękowanie Panu Bogu za ocalenie naszego Rodaka. „Nie wiem, kto włożył pistolet w rękę strzelca, wiem jednak, kto zmienił lot kuli” – te słowa Papieża dobitnie wyrażają Jego przekonanie komu zawdzięcza ocalenie życia. Potwierdził to 1991 roku u Jej stóp gdy mówił: „Byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 r., kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność”. Nie ulega wątpliwości, że data zamachu nie przypadkowo zbiegała się z rocznicą pierwszego Objawienia Fatimskiego, którą to datę „wybrało Niebo”. Możemy tu snuć różne domysły próbując wyjaśnić jedno i drugie wydarzenie. Jeśli jeszcze do tych dwóch dat dodamy dzień 13 maja 1984 r. kiedy to w Siewieromorsku, bazie okrętów atomowych, skąd mogło wyjść uderzenie rozpoczynające III wojnę światową, miał miejsce potężny wybuch w głównym składzie amunicji, który uniemożliwił Moskwie jakiekolwiek działania zaczepne, to zobaczymy, że te daty nie są przypadkowe.

Doświadczenie zamachu i czas pobytu w szpitalu przyniosło konkretne owoce - Papież zapoznał się z tajemnicami fatimskimi,  zgłębił przesłanie fatimskie i odbył cztery pielgrzymki do Fatimy jakby kierując wzrok wiernych na to niezwykłe miejsce. Pod wpływem Objawień zawierzył świat  Nieokalanemu Sercu Maryi. Pocisk, którym został raniony złożył jako wotum do Sanktuarium Fatimskiego, został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy, w której Opatrzność przygotowała na nią miejsce.

Pragniemy w sposób uroczysty w dniu 13 maja podziękować Panu Bogu przez „ręce Maryi” za cud ocalenia Jana Pawła II. Ale do tego dnia chcemy się przygotować duchowo, dlatego 6 maja o godzinie 20.00 została odprawiona Msza św., która rozpoczęła Jerycho Różańcowe i Ekstremalną Noc Fatimską. Jerycho, czyli ciągła modlitwa różańcowa w dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem. Modlimy się  o dar przebaczenia dla indywidualnych ludzi, którzy tego nie potrafią uczynić, ale również dla różnych grup i społeczności – tak jak to uczynił Papież w odniesieniu do swego zamachowca. Modlimy się również o nowe powołania kapłańskie i zakonne, oraz przepraszamy za różne obelgi i bluźnierstwa przeciwko Panu Bogu i Matce Najświętszej. Można się do nas dołączyć również duchowo wybrać odpowiednią godzinę modlitwy pozostając w domu.

Na modlitwie trwamy przy figurze Matki Bożej Fatimskiej poświęconej w Fatimie w 2014 roku, która następnie została przewieziona do Polski i tu w dniu 18 października rozpoczęła swoją peregrynację po wszystkich parafiach diecezji świdnickiej aby ją przygotować na 100 rocznicę Objawień Fatimskich, przy niej również podziękujemy Panu Bogu za wszelkie łaski.

Jan Paweł II swoje cierpienie ofiarował w intencji Kościoła i świata. – Byłem po zamachu w karetce, gdy jeszcze miał świadomość, modlił się coraz bardziej cicho. I słyszałem jak ofiarował to cierpienie za sprawy Kościoła, a także o to, by zachowano troskę o życie człowieka – wspomina kardynał Dziwisz. My również chcemy się dołączyć do tej modlitwy rozpoczętej 13 maja 1981 roku i ją kontynuować w różnej formie. Papież nie pytał kto dokonał zamachu, ale przebaczył mu już przed wejściem do kliniki. W swojej książce Pamięć i tożsamość pisał: „Pamiętam tę drogę do szpitala. Zachowałem jeszcze przez pewien czas świadomość. Miałem poczucie, że przeżyję. Cierpiałem, był powód do strachu, ale miałem taką dziwną ufność. Mówiłem do księdza Stanisława, że wybaczam zamachowcowi”. W szpitalu z powodu upływu krwi stracił przytomność. Lekarze stwierdzili, że ciśnienie spada, a bicie serca jest coraz mniej odczuwalne. Poproszono ówczesnego sekretarza Jana Pawła II – ks. Stanisława Dziwisza, o udzielenie Ojcu Świętemu na sali operacyjnej sakramentu chorych, przygotowującego go do śmierci.

W dniu 41 rocznicy zamachu na Jana Pawła II, gdy świat powróci pamięcią do tych dramatycznych wydarzeń, należy na nowo przypomnieć sobie o dziedzictwie, które pozostawił nam papież Polak. Z pewnością Niebo ocaliło go tego pamiętnego dnia, aby „odegrał swoją nieprzeciętną rolę” w Jego planach. Nauczanie Jana Pawła II jest nadal aktualne i ponadczasowe dla każdej epoki i dla każdego człowieka. Dziś, gdy podejmiemy trud zgłębienia jego homilii z pielgrzymek do Polski, to ma się wrażenie, że są one pisane dla dzisiejszego Polaka. Znajdziemy w nich odpowiedzi na trudności osobiste i społeczne. Dzień 13 maja, to dobra okazja, żeby również uświadomić sobie jak wielkim darem był i jest Jan Paweł II dla naszego Narodu, od którego można się uczyć patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny. My Polacy nie możemy zapomnieć daru osoby Jana Pawła II, który dał naszej Ojczyźnie tak wiele, rozsławił Jej imię na cały świat i stał się udziałem radości dla wielu Polek i Polaków. Jeśli nie będziemy pamiętać o Nim my Polacy, to któż o Nim będzie pamiętał … ?

Zapraszam serdecznie już dziś na uroczystość 13 maja na godz. 17.00 do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju. W tym dniu zgromadźmy się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, tak jak Jan Paweł II dziękował Jej za dar ocalenia życia 13 maja 1982 roku, tak my również Jej podziękujmy w tym dniu. Również zostanie poświęcona pamiątkowa tablica.

o. Zdzisław Świniarski SSCC