4 stycznia 2022

Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli...

W szóstym dniu nowego roku obchodzi się uroczystość Objawienia Pańskiego, powszechnie zwaną świętem Trzech Króli. Święto to na wschodzie pojawiło się w III w., a na zachodzie 100 lat później. Kończyło ono trwające niegdyś od Wigilii Bożego Narodzenia okres „świętych wieczorów”, a rozpoczynało zapusty – karnawałowe zabawy. W czasie tzw. „świętych wieczorów” dbano, by po zachodzie nikt już nie pracował, wieczór rozpoczynano przy ognisku domowym od wspólnego śpiewu kolęd, opowiadano stare baśnie, również odwiedzano się wzajemnie.

Opowieść ewangeliczna św. Mateusza nie mówi nic o królach, lecz o mędrcach. Nigdzie zresztą w Nowym Testamencie nie jest wymieniona ich liczba. To późniejsza tradycja oparta na liczbie darów sprawiła, że mówimy o trójce mędrców lub magów (będących synonimem mędrca). Według legendy byli to: Kacper z Arabii, Melchior z Persji oraz Baltazar z Indii. Te imiona znane są dopiero od VI wieku. Oni to zgodnie ze wschodnią etykietą dworską złożyli podarunki w czasie oficjalnej wizyty – złoto, kadzidło i mirrę.

Od XV w. w dniu Trzech Króli w kościele święci się złoto i kadzidło. Od XVIII w. dodano kredę, którą należało na drzwiach napisać K + M + B oraz cyfrę oznaczającą dany rok. Skrót wziął się z łacińskiego C M B (Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi ten dom). Kredą zaznaczano również zabudowania gospodarcze, a na ich narożach stawiano krzyżyki dla ochrony przed złymi mocami. Tego dnia święcono również medaliki, pierścionki, pieniądze oraz wodę, która miała posiadać szczególną moc obrony przed nieszczęściami. Po obiedzie bawiono się w migdałowego króla – rozdawano domownikom placek lub tort migdałowy, a komu trafił się migdał, ten musiał w zapusty wyprawić zabawę.

W dzień Trzech Króli do szopek w kościołach wstawiano figury Mędrców oraz ich orszaki. W czasach szlacheckich obdarowywano się podarunkami, również służba otrzymywała prezenty. Okres między Nowym Rokiem a Trzema Królami należał do kolędników, którzy obchodzili wszystkie domostwa. Wraz z nimi chodzili również szopkarze oraz Herody (przebierańcy).

W wigilię Trzech Króli księża rozpoczynali chodzenie „po kolędzie”, przepytując dzieci z katechizmu i zbierając dary.

192 0.08817195892334