13 października 2019

Ekstremalna Noc Fatimska 2019'

W nocy z 11/12 października miała miejsce piąta Ekstremalna Noc Fatimska.
Odbyła się ona z okazji ostatnich objawień fatimskich z dnia 13 października 1917 roku w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju.
Rozpoczęliśmy ją  Mszą świętą w Sanktuarium sprawowaną przez ojca Zdzisława Szymczychę na zakończenie Jerycha Różańcowego, a ojciec Zdzisław Świniarski w homilii przypomniał o Bożym macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny nawiązując do soboru w Efezie z 431 roku i nadaniu tego pięknego tytułu przez Piusa XI.
W objawieniach fatimskich, w których Matka Boża wzywa nas do modlitwy Różańcowej i przede wszystkim do ciągłego nawrócenia objawia się Jej matczyna troska o swoje dzieci.

Po Mszy świętej przybyli pielgrzymi rozpoczęli pielgrzymkę w kierunku Starej Łomnicy, do której przybyliśmy aby oddać cześć Świętemu ojcu Damianowi de Vuster. Był to szczególny dzień gdyż w tym dniu przypadała dziesiąta rocznica jego kanonizacji.
Pielgrzymów przywitał ojciec proboszcz Józef Kuciński, a także mieszkańcy w Starej Łomnicy, którzy również przygotowali posiłek dla pielgrzymów, który został spożyty w bardzo sympatycznej gościnny atmosferze. Później w kościele była odczytana treść orędzia fatimskiego, wspólna modlitwa, a na zakończenie błogosławieństwo relikwiami Świętego Ojca Damiana i modlitwa w intencji misjonarzy. Po modlitwie pielgrzymi przeszli na cmentarz, na którym modlili się za zmarłych i udali się w dalszą drogę w kierunku pięknego kościółka w Starkowie poświęconego Świętemu Mikołajowi. Tam została odczytana treść następnego objawienia fatimskiego i krótka refleksja. Po poczęstunku i modlitwie pielgrzymi udali się w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Szczególnie ten odcinek poświęcony był refleksji i modlitwie do Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny, a także za zmarłych, za których modliliśmy się o łaskę życia wiecznego. W Sanktuarium miała miejsce modlitwa do Matki Bożej Bolesnej. Został odczytany następny tekst objawień fatimskich i krótka refleksja nawiązująca również do objawienia październikowego, w którym siostra Łucja mówi, że widziała Matkę Bożą Bolesną.

Cała droga Ekstremalnej Nocy Fatimskiej była przepełniona modlitwą różańcową. Modliliśmy się w różnych intencjach przede wszystkim przepraszając Boga za zniewagi w naszej ojczyźnie w Europie za zniewagi i bluźnierstwa wyrządzone Panu Jezusowi w wizerunku Matki Bożej, ale także za grzechy ludzi za grzechy duchowieństwa i za grzechy w rodzinach. Modliliśmy się również w intencji naszej Ojczyzny o dobry wybór ludzi szlachetnych zgodnych, którzy będą kształtować naszą Ojczyznę w najbliższych latach. Po modlitwie w Starym Wielisławiu udaliśmy się w kierunku kościoła Królowej Pokoju w Polanicy-Zdroju. Etap ten również był przepełniony modlitwą za ojczyznę i we wspomnianych intencjach w których modliliśmy się podczas Jerycha różańcowego i w tej atmosferze modlitewnej przybyliśmy do Królowej Pokoju. Tutaj zostaliśmy powitani przez ojca Piotra Budrewicza proboszcza Królowej Pokoju. Została odczytana treść następnego objawienia fatimskie i modlitwą o pokój na świecie o pokój w naszych sercach skierowaliśmy nasze myśli ku Matce Bożej Królowej Pokoju zauważając również że Matka Boża w Fatimie mówi, że poprzez modlitwę różańcową możemy wyprosić pokój na świecie. Po modlitwie rozpoczęliśmy ostatni etap naszej pielgrzymki i właściwie najtrudniejszy bo cały czas pod górę. Tak jak ojciec Zdzisław Świniarski powiedział - wygląda to tak jak w życiu, że raz jest z góry raz pod górę, ale żeby dojść do celu często trzeba sobie stawiać wysokie wymagania i nieraz trzeba wiele wysiłku aby wejść pod górę. Wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej gdzie ustawili figurę Matki Bożej w jej domku w kapliczce na dziedzińcu klasztoru Chrystusa Króla, a później posilili się poczęstunkiem przygotowanym przez miejscowych parafian.

Wiele osób uczestniczących w Ekstremalnej Nocy Fatimskiej uczestniczyło po raz kolejny i mówili, że już czekają na następną Ekstremalną Noc. Ale podczas tej nocy Fatimskiej również było wiele nowych osób.

Pan Kazimierz z Dusznik mówi, że jest to dla niego pierwsza obecność - wysiłek duży, ale bardzo taki pożyteczny i wyraził swoją chęć uczestniczenia w następnych Ekstremalnych Nocach ciesząc się, że są takie organizowane i obiecał, że będzie zachęcał swoich bliskich aby tutaj przybyli aby podjęli się tego wysiłku tak pięknego, pięknej modlitwy.

Pani Barbara przyjechała z Wrocławia specjalnie na Ekstremalną Noc. Uczestniczyła w niej po raz pierwszy i była wręcz zachwycona mówiąc - piękna pogoda, piękna otoczenie widocznych gór, a przede wszystkim atmosfera modlitwy.

Pan Jan, który przybył z Gliwic również przybył po raz pierwszy na Ekstremalną Noc Fatimską i wyraził swoją radość, że tutaj jest i obiecał, że na pewno nie jest to jego taka Noc ostatnia.

Wszyscy pielgrzymi byli usatysfakcjonowani, że ten odcinek około 30 km udało im się przejść mimo wielkiego wysiłku. Na koniec ojciec Zdzisław Świniarski podziękował wszystkim uczestnikom zapraszając do uczestniczenia w życiu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na 13 października na 20:00, ale również przypomniał, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca spotykamy się na modlitwie o 20:00.

Przez cały rok są odprawiane pierwsze soboty miesiąca, tak jak prosiła Matka Boża w Fatimie. Na koniec kapłani udzielili Bożego błogosławieństwa.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej gdzie ma swoje miejsce, swój dom Nasza ukochana Matka i chce z miłością przyjmować swoje dzieci.

Więcej informacji z życia Sanktuarium na stronie www.sanktuarium-fatimskie.pl