16 maja 2020

Bezgraniczna miłość „dała” nam Jana Pawła II

16 października 1978 r., o godz. 18:44 - z loggii Bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon wygłosił formułę: "Habemus Papam!". - Zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża - w osobie kardynała świętego Kościoła rzymskiego, Wojtyły, który przybrał sobie imię Jan Paweł II - powiedział purpurat. Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II, właśc. Karol Józef Wojtyła) urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zatem w poniedziałek obchodzimy 100. rocznicą jego urodzin.  W swoim życiu pełnił w Kościele funkcje biskupa pomocniczego krakowskiego (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978). Był kardynałem (1967–1978), zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978), 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. I wreszcie został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Nie mielibyśmy jednak człowieka o tak bogatej historii, gdyby nie wiara i miłość jego Matki. W 1919 r. matka Karola Wojtyły, Emilia, miała usłyszeć od swojego lekarza, że nie przeżyje porodu i powinna dokonać aborcji - podał tygodnik "Niedziela".

Znany wadowicki ginekolog stwierdził, że ciąża Emilii Wojtyły jest zagrożona. W jego ocenie nie miała ona szans na donoszenie cięży i urodzenie zdrowego dziecka. Emilia Wojtyła na aborcję się nie zdecydowała. Kilka miesięcy później urodziła syna Karola.

Gdyby jego Matka podjęła decyzje zgodnie z radą lekarza, to nie mielibyśmy nie tylko Papieża, ale również poety i poligloty, który „rozsławił” naszą ukochaną Ojczyznę.

Został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523), a także drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po papieżu Piusie IX (1846–1878).

Zmarł 2 kwietnia 2005 r. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany, równocześnie z papieżem Janem XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Właściwie, to możemy mówić o dwukrotnym „narodzeniu” się Jana Pawła II – tym z 1920 r., gdzie Opatrzność Boża „czuwała” nad nim i 13 maja 1981 r., gdy podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19 Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Ağcę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej Ali Ağca mierzył w jego głowę, jednak Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki i wziął ją na ręce. Zamachowiec opóźnił oddanie strzału prawdopodobnie dlatego, że dziewczynka, którą papież trzymał na rękach, lekko przysłoniła go, co uniemożliwiło zamachowcowi dokładne wycelowanie. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza, Stanisława Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do polikliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Papież wierzył, że swoje ocalenie nie zawdzięczał tylko szczęściu – wyraził to słowami: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę. Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie w 1917 r. Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci.

My natomiast w Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy Zdroju przy Sercu Maryi będziemy dziękowali za całe życie Jana Pawła II w poniedziałek 18 maja. Zapraszam na godzinę 20:00 na ten szczególny wieczór z Matką Bożą Fatimską i Janem Pawłem II. Zachęcam również, aby w ten wieczór zapalić świecę i postawić w oknie oraz ozdobić nasze domy lub mieszkania w zewnętrzny sposób, aby był widoczny. W ten sposób podziękujemy Panu Bogu za ten piękny dar i również pokarzemy krytykom naszego Największego Rodaka, jakim szacunkiem Go darzymy.

Wdzięczność to piękna cecha ludzi dobrze wychowanych.

Zapraszam serdecznie

o. Zdzisław Świniarski SSCC (Sercanin Biały)

kustosz Sanktuarium